Każdy z nas rodzi się z wielkim zasobem możliwości prawidłowego rozwoju psychoruchowego. W pierwszym okresie życia największą potrzebą dziecka jest zaspokojenie potrzeb fizjologicznych, do których należy przede wszystkim pobieranie pokarmu- ssania aktywnego. Dzięki niemu maluszek zaspokaja potrzebę głodu, następuje efekt nasycenia i zdrowego fizycznego wzrostu. Z jakiej jednak przyczyny czasem to ssanie jest nieefektywne a dziecko podczas jego realizacji jest niespokojne i często płacze?
Jednym z głównych czynników, który na to wpływa jest zaburzona funkcja ssania. Ma to miejsce, między innymi, kiedy występują zmiany napięciowe w obrębie oralnym (wewnątrz jamy ustnej, mięśnie wewnętrzne) oraz w mięśniach mimicznych (zewnętrznych).
Mamy wówczas do czynienia z dysfunkcją, którą należy poddać terapii- terapii miofunkcjonalnej. Pozwoli ona przywrócić zaburzone funkcje mięśni i przyczyni się do ich prawidłowego funkcjonowania podczas ssania piersi czy butelki. Pozwoli to z kolei na prawidłowe reakcje psychoruchowe malca podczas przystawiania. Cykliczna faza skurczów i rozkurczów mięśni języka jest nie tylko potrzebna do wytworzenia odpowiedniego podciśnienia w ustach (pozwala to na zassanie brodawki bądź smoczka butelki i pobranie pokarmu), ale i na transport treści pokarmowej, mleka, w kierunku przełyku.
Aby ssanie było efektywne język musi ściśle współpracować z mięśniem okrężnym ust. Warga górna i warga dolna, które ściśle powinny okalać brodawkę lub smoczek. Jeżeli podczas karmienia usta są nieszczelne i widoczny jest wypływ mleka z prawej lub lewej strony kącika ust prawdopodobnie świadczy to o nieprawidłowym napięciu. Maluszek wtedy często pobiera nadmiar powietrza, które podczas przełykania daje efekt dodatkowego, niepożądanego, odgłosu. W efekcie następuje nadmierne ulewanie, wzdęcie brzuszka, ból i pobudzenie psychoruchowe.
Gdy tylko zauważą państwo wyżej opisane nieprawidłowości warto zgłosić się na diagnostykę neurologopedyczą / logopedyczną.
Należy pamiętać, że na prawidłową realizację odruchu ssania aktywnego ma również wpływ napięcie w obrębie obwodu ciała. Tak zwane mięśnie centrum (mięsień prosty i skośne brzucha), mięśnie w obrębie stawu barkowego, mięśnie szyi. Jeżeli stwierdzona jest asymetria ułożeniowa warto udać się do osteopaty i fizjoterapeuty dziecięcego, aby całościowo wpłynąć na pozytywne zmiany w terapii.
Jeśli martwisz się o buzie swojego malca, widzisz nieprawidłowości podczas ssania aktywnego, skontaktuj się z naszym terapeutą od wczesnej interwencji.